ام گروه: گروه كوهنوردى سلامت كوهستان

هدف برنامه: كوهپيمايى و كوهنوردى به کل قدویس

سرپرست گروه: آقای مهندس گلابی

راهنما و سرپرست برنامه: آقای حسینی مهر

تاريخ اجرا: 13-15 خرداد 94

منطقه اجرا: شهرستان دنا

گزارش نويس: سجاد افروز

 اعضای گروه: اقایون نورالدین حسینی مهر، محمد رضا گلابی، سجاد افروز، نجف چراغ سحر، غلامرضا دادالهی، علیرضا عوضپور، سعید امین صفایی، فاضل زینت مطلق،  حمید زعیمی، مهدی محمدحسینی،  حمیرا عوضپور، مهدی فرهنگی، خانم صدیقه جلالی، آقای اکبری، حشمت اله سادات، مهدی افروز، سجاد حکمت زاده، سجاد حکمتیان، حاج رهنما،  محمد نیکبخت، بهرامی، مضفر پرخید، نوالدین حسینی، فخرالدین معصومی،  شجاعی،  سیاوش غلامی، غضفنرسالاری

 

روز اول:

مطابق برنامه از قبل تعیین شده اعضا گروه راس ساعت 1 بعدظهر روز چهارشنبه 13 خرداد در جلوی مرکز بهداشت جمع شدند. درآغاز سفر تاخیر 40 دقیقه ای اتوبوس را داشتیم. ساعت 1:40 از یاسوج راه افتادیم  و در مسیر چندین بار اتوبوس دچار خرابی گردد. در مسیر از روستا‌های پاتاوه، تمنک و تنگ رواق گذشته و در نهایت در گردنه میمند در کنار سایت محیط زیست پیاده شدیم. نمایی دور از روستای میمند با طبیعت بکر در کنار مناطق حافظت شده دلگرمی عجیبی به سفرمان بخشید. در همین زمان بود که یاد تک مصراعم برای برنامه قدویس افتادم،"بیا حواسمان رو پرت کنیم، مال هرکس قدویس افتاد عاشق تر است".

ساعت 4:20 عصر بود و سرآغار راه با صحبت های سرپرست و توصیه های راهنما همراه شد. 27 نفر شرکت کننده کوله پشتی های خود را برداشته و سوار بر ماشین‌های پیکاپ مرکز بهداشت شدند تا مسیر عبور از سایت محیط زیست تا ورودی تنگه شنبلیله دان را که حدود 1:30 هست، را سواره طی کنند.

 

حدود ساعت 5:35 ما به ورودی تنگه رسیدیم. (طی کردن این مسیر یعنی از پاسگاه تا ورودی تنگه فقط با ماشین های شاسی بلند و کمک دار امکان پذیره  چون بعض از همنوردان که با نیسان می خواستند این مسیرو بیان  اگه خواست خدا نبود نیسان چپ کرده و دچار صدمات زیادی می شدند) دیدن ورودی تنگه شنبلیله دان که با جویباری خروشان در کنار طبیعتی ناب همراه با منظره های چشم نواز، حکایت از تمثیل بهشت گونه ی تنگه در مسیر عبور از آن داشت، خالی از لطف نبود. سفر پیاده در ساعت 5:45 آغاز شد. همه پشت سر سرقدم  گرامی آقای حسینی مهر در صفی منظم و  با عقب داری آقای امین صفایی راه افتادند.

 

"اینجاست که آدمی به خدا نزدیکتر است و چه زیباست این آرامش". در حوالی عبور از خاطره ساختن در تنگه شنبلیله دان نفس تازه کردن گروه در ساعت 6:38 به مدت 10 دقیقه محقق گردید. ثانیه ها و دقیقه ها  با صدای نفس‌های کوهنوردان و دلنشینی رعشه‌های قطرات آب همراه گشته و جان تازه‌ای به قدم‌های استوار اعضا گروه می‌بخشید. گیاهان وحشی چون چویل، خاری، پشموک، خروسک، ریواس، آویشن در کنار گل های بهاری سبد شکوفه هایمان را معطر می نموند. سپس ادامه مسیر که شیب تندتر شده بود  و حدود 50 دقیقه طی مسیر که ثانیه ها جای همدیگر رو می‌گرفتند و استراحتی کوتاه در ساعت 7:37 به مدت 10 دقیقه حس تنهایی غروب نیمه شعبان را بر ما ارزانی می نمود.که ادامه مسیر با شیب تندتر عجب غروب چشم نوازی بود.

 کم کم هوا تاریک می‌شد و توقف چند دقیقه ای در ساعت 8:35 همراه با روشن کردن چراغ پیشانی تداوم ادامه راه کوهنوردان را ‌میسر ساخت. آغاز ادامه راه با تاریکی شب همراه شد، سکوت بر همه جا حاکم بود و تنها صدای قدم‌های همنوردان همراه با پرتو نور چراغ پیشانی جلوه‌ی ماندگاری به خاطرمان بخشیده بود. هوا کمی سرد بود و نور ماه روشنی خاصی به آسمان بخشیده بود. مسیر برفی شیب زیادی داشت و کمی دشوار بود. افراد گروه به آرامی و به سختی از مسیرهای باریک صخره‌ای، با حمایت و ازخودگذشتگی راهنما و اعضای فنی عبور کردند.

 

 

در قسمت هایی از مسیر پرفراز و نشیب حمایت طنابی هم لازم شد. پاهای پرتوان همنوردان آنان را تا ساعت11:20شب همراهی کرد و در این زمان به نقطه ای از مسیر که در انتهای تنگ شنبلیله دان و درست زیر اشکفت خاکی بود رسیدیم. عده‌ای از همنوردان عبودیت خالق را پیش رو گرفته و آقای حسینی مهر، آقای گلابی و من برای بررسی مسیر انتهایی تنگه ( مطمئن بودن جهت باز بودن راه تنگه) راهی شدیم. شادی نیمه شعبان به ما  باز بودن راه را شادباش داد و حدود نیم ساعتی طول کشید تا ما دوباره به گروه پیوستیم. حرکت در شب تا 1 بامداد در عبور از تنگه شنبلیله دان ما را به میشک شور پایین رسانید و تجربه برپا کردن اقامتگاه شبانه را در انتهای میشک شور پایین فراهم ساخت.

 

روز دوم:  

پس از صرف صبحانه در صبح دل انگیز بهاری ساعت 9:30 صبح روز پنچ‌شنبه 14خرداد ماه، گروه به راهنمایی آقای حسینی مهر  از میشک شور پایین به سمت میشک شور بالا و قله کل قدویس راه افتادند در حالی که کمپ برقرار بود و کوهنوردان کوله یکروزه و آب  همراه داشتند. ساعت 10:10 در میشک شور بودیم و کم کم مسیر نیمه برفی هم پیدا شد. قله قدویس با دامنه ای پر برف ( یال سمت چپ، شمال غربی) از دور خونمایی می‌کرد و توجه ما را به خودش جلب می‌نمود.

 

 ساعت 10:48 گروه به دامنه کل قدویس رسید. پس از استراحت 12دقیقه‌ای‌ در ساعت 11حرکت از دامنه شیب دار به سمت قله با وزیدن نسیمی خنک همراه شد.  همچنان که گام‌های همنوردان به قله نزدیک میشد چشم انداز‌های دنای سرفراز با طبیعت بکر روستاهای سیوکی، آبملخ و قرح و میمند  نیز هویدا می‌گشت.

 

 5 دقیقه ای توقف گروه در ساعت11:50 باعث شد که نفسی تازه کنیم و در ادامه، ساعت 12:20 لذت صعود به کل قدویس دنا را در وجود خود احساس کنیم. گویا بال‌‌‌های قویی را داشتم که وزیدن نسیم، دلم را برای پریدن هوایی می‌کرد. یاد جمله معروف عزیزی افتادم که میگفت:"چقدر زیباست... مثل تو.. مثل من.. مثل ما".

 

 لحظه ی صعود نهایی و دیدن مناظر اطراف دستم را از قلم کشانید و مرا به سوی سکوت و شکر معبودیت کشانید. از بالای کل قدویس قله‌های لایی نخود، چال وهلی، کل هواپیمایی، پوتک، فردای قیامت، پازنک، مورگل، قاش مستان، برج آسمانی را خواهید دید.

 

گروه ساعت 12:45 به سمت کمپ در میشک شور پایین راهی شدند. و لذت عبور از مسیر و سرخوشی صعود باعث شد که خستگی سفر را فراموش کرده و ساعت 3 بعدظهر رسیدن به کمپ را هلول کنیم. بعد صرف نهار و استراحت در ساعت 5 بعدظهر صدای تندر و بارش رحمت الهی طراوت بهار را ملموس تر نمود. تداوم باران بعد ظهرمان را به شب کشانید و محفل چادرنشینمیان را  قبل از خواب شبانه برپا ساخت.

روز سوم :

ساعت 7 صبح روز جمعه 15 خرداد ماه آماده باش برقرار شد. تا ساعت 9 صرف صبحانه و جمع کردن چادر‌ها و وسایل به طول انجامید.  و نهایتا 9:10 حرکت به سمت سرآغاز راه شروع شد.  در راه برگشت از میشک شور پایین این بار مسیر عبور از یال شمال شرقی میشک شور و گردنه انتخاب شد.

 

 

ساعت 10:26 دقیقه به اشکفت خاکی رسیدیم و چند دقیقه‌ای را با توقف صرف نمودیم. در عبور از مسیر  اشکفت خاکی به ابتدای تنگ شنبلیله دان شیب تندی را تجربه نموده و ایجاد مسیر برفی( ایجاد جای قدم در برف) را در ساعت 10:50 به کمک آقای حسینی مهر داشتیم.  با حمایت راهنما افراد یک به یک از مسیر برفی عبور نمودند.

 

پس از ادامه‌ای مسیری کوتاه در ساعت2:20 برای  صرف نهار در کنار آبشاری در ابتدای تنگ شنبلیله دان سکنا گزیدیم. زیبایی مسیر و سرسبزی منطقه را نتوانم در واژه ها بگنجانم. بوی آویشن در کنار چویل  با گل‌های زرد گیاه سیمی و صدای خروشان آب مرا از خود بی خود کرده بود. پس از صرف نهار و ادای نماز 4:35 حرکت به سمت انتهای تنگه را ادامه داده و ساعت 5  خروج از صخره را به دیده کشیدیم در حالی که باران بهاری ما را به پوشیدن پانچو و بادگیر مجبور کرد. ماشین های پیکاپ که به استقبال آمده بودند  با بار کردن کوله پشتی اعضا گروه باری از خستگی افراد کم نمودند. تجربه 1:30 ساعت پیاده رفتن همراه با حمل کوله پشتی تا سر جاده و رسیدن  به ایستگاه محیط زیست در کنار گردنه میمند را بجان خریدم و پایان سفر را در ساعت 6:15 ثبت نمودم. در انتها افراد سوار بر اتوبوس شدند و ساعت 7:30 به شهر یاسوج رسیدند.

 

راهنمایی مسیر: :  علاقه مندان و دوستان کوهنوردان  می‌تواند از  یاسوج به  سمت پاتاوه، میمند، گردنه میمند و  سایت محیط زیست ، تنگ شنبلیله دان، میشک شور پایین و بالا و بعد کل قدویس را به خاطر بسپارند. از مسیر روستای آبملخ و سیور به سمت گردنه اتابکی و بعد صعود به کل قدویس  نیز مسیر دیگه‌ی این قله می باشد.

پوشش گیاهی منطقه:    :پوشش غالب چویل، ریواس، پونه، اوریشم(آویشن)، انواع گل‌های وحشی مثل سیمی، گل زرد، خروسک و غیره، در مسیر تنگه بید، سرو ،  انگور وحشی  نیز مشاهده گردید.

حيات وحش منطقه :   :عليرغم شكار غير مجاز گونه هاى جانورى حيوانات و پرندگان كم و بيش در منطقه وجود دارند: گرگ ، روباه ، شغال ، سنجاب ، خرگوش ، گراز ، کل و بز كوهى و از گروه پرندگان مى توان كبك ، كبوتر ، كلاغ ، شاهين ، دال و ... را نام برد.

"در مسیر باد بمان تا بوی مهربانیت تسخیر کند شهر را "                                  افروز.94/03/16

 

 

 

آمار مراجعه کنندگان به وب سايت

بازديد کنندگان آنلاين:1
بازديد امروز سايت:15
بازديد اين صفحه:3042
تعداد کل بازديد:247150

آدرس:

ياسوج-بلوار شهيد مطهري-دانشگاه علوم پزشکي ياسوج

تلفن تماس:

074-33337251

دورنگار:

074-33337251 Click here default homepage

ورود/عضويت در سايت